Parafia Św. Ludwika we Włodawie

Fundatorzy

Ojciec Kajetan chwalebnie zapisał jedną z kart historii Włodawy. Jednak historia ta ma przecież wiele kart. Także my, dzisiaj żyjący w tym mieście zapisujemy kolejną z nich. Budując pomnik mnichowi sprzed trzech wieków chcemy upamiętnić także i nas, włodawian początku XXI wieku. Dbając o przekazywanie historii następnym pokoleniom budujemy oprócz pomników coś ważniejszego – poczucie tożsamości. Jej niezbędnym składnikiem jest pamięć o ludziach, którzy żyli przed nami i pozostawili po sobie coś istotnego, coś, co w istotny sposób stanowi kształt naszego świata. Najpierw tego małego, wokół własnego podwórka, dla nas jest nim Włodawa; potem tego wielkiego – tym jest Ojczyzna. A naszemu współczesnemu światu, i temu małemu i temu wielkiemu, szczególnie potrzeba świadków wiary i patriotyzmu.

I stąd właśnie myśl, aby pomnik włodawskiego zakonnika z zamierzchłych trudnych czasów, był także pomnikiem ludzi, którzy chcą go przypomnieć i w ten sposób niejako podkreślić wartości, za które oddał życie. Przypomnieć je najmłodszemu pokoleniu, które będzie budować przyszłość. Bo nie chodzi przecież tylko o przypomnienie osoby, przede wszystkim chodzi o przypomnienie wartości, które mają być budulcem przyszłości. Niech posłuży zobrazowaniu tej myśli jeden, ale za to znany przykład słynnego krakowskiego pomnika grunwaldzkiego, w którym ważniejszą treść stanowi kontekst historii jego powstania i ludzi, którzy go wznieśli, niż historia samej bitwy pod Grunwaldem.

Dlatego fundatorzy, jako faktycznie realizujący tą ideę, także zostaną upamiętnieni w powstającym pomniku. W ten sposób uczynimy historię o. Kajetana naszym przesłaniem na przyszłość, znakiem wyrażonym w kamieniu.

Poszukujemy instytucji i rodzin, zwłaszcza włodawskich, które chciałyby podjąć się fundacji pomnika o. Kajetana Młynarskiego.

Z życia parafi

Pomnik o. Kajetana Młynarskiego

Pomnik o. Kajetana Młynarskiego

Niewiele osób w naszym mieście wie, że Włodawa ma swojego Męczennika. Jest...

Więcej
Bierzmowanie 2022 - Spotkania w grupach

Bierzmowanie 2022 - Spotkania w grupach

Harmonogram spotkań dla rodziców i kandydatów mających przyjąć sakrament...

Więcej
I Komunia św.

I Komunia św.

Informacje o przygotowaniu do I Komunii Świętej i terminach spotkań znajdują...

Więcej