Parafia Świętego Ludwika we Włodawie
Pawełki 2016 Nowenna do Św. Pawła I Pustelnika

Uroczystość ku czci św. Pawła I Pustelnika przypadająca w dniu 15 stycznia poprzedzona jest w Zakonie Paulinów nabożeństwem zwanym „Pawełkami”.

Blisko 500 paulińskich zakonników sławi śpiewem i słowem swojego Patriarchę podczas nabożeństw pawełkowych we wszystkich klasztorach w Polsce, również we Włodawie oraz za granicą – m.in. w Niemczech, USA, Australii, Chorwacji i na Węgrzech. Przez 9 kolejnych dni ojcowie w przygotowują się do zewnętrznej uroczystości, która zawsze wypada w niedziele po 15 stycznia, w tym roku będzie to 17 stycznia, wspomnianą nowenną. Paulini ubrani w białe, chórowe płaszcze wyruszają punktualnie o godz. 18.00 z zakrystii i przechodzą procesjonalnie do ołtarza św. Pawła w jednej z naw bocznych Kościoła św. Ludwika. W czasie ceremonii nowennowych celebrans, w otoczeniu asysty ministrantów, ustawia srebrny relikwiarz św. Pawła Pustelnika na ołtarzu i go okadza, następnie intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających poetycko o prześladowaniu chrześcijan w czasie cesarstwa rzymskiego i kolejach życia św. Pawła na pustyni. Wierszowane zwrotki hymnów, według ustalonej melodii, śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie organów.

Każdego dnia nabożeństwo „Pawełek” połączone ze Mszą Świętą kończy się aktem szczególnej czci – ucałowaniem przez paulinów i wiernych relikwii Św. Pawła Pustelnika. Paulini od najstarszego do najmłodszego powołaniem podchodzą szeregiem i pokornie oddają cześć swojemu Patriarsze.


powrót