Parafia Świętego Ludwika we Włodawie
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 01-03-2016

3 lutego 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wybór tej daty nie był przypadkowy - tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

 

Skutkiem II wojny światowej było zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS. Spowodowało to, że dziesiątki tysięcy żołnierzy polskich nie złożyło broni i było gotowych kontynuować walkę o wolną i niepodległą Polskę. Tworzyli oni liczną powojenną konspirację niepodległościową, będącą aż do powstania Solidarności" największą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej przemocą władzy komunistycznej. W 1945 r. działało w niej od 150 do 200 tys. konspiratorów, z których ok. 20 tys. walczyło bezpośrednio w oddziałach partyzanckich a kolejnych kilkaset tysięcy stanowiło zaplecze zapewniające partyzantom schronienie, wywiad, łączność i zaopatrzenie w żywność. Również wśród młodzieży działało ok. 20 tys. członków podziemnych organizacji sprzeciwiających się władzy komunistycznej. Ostatnim z nich był żołnierz ZWZ-AK, a później WiN Józef Franczak „Lalek" zabity w walce z siłami komunistycznymi 23 października

1963 r. w Majdanie Kozic Górnych k. Piask na Lubelszczyźnie. Mieszkańcy Ziemi Włodawskiej również oddali cześć Żołnierzom Wyklętym i upamiętnili ich bohaterstwo i poświęcenie poprzez budowę pomnika - co nastąpiło 12 października 2008 r.

Obchodząc Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddajemy hołd wszystkim bohaterskim żołnierzom podziemia antykomunistycznego a jednocześnie przekreślamy to, co pragnęli z pamięcią o nich uczynić ich komunistyczni oprawcy nie pozwalamy aby była ona zakłamywana i prawdę o ich losach przekazujemy naszym następcom młodemu pokoleniu Polaków.

mj


powrót