Parafia Świętego Ludwika we Włodawie
Oaza Modlitwy

12 lutego 2016 - 14 lutego 2016

Oazy Modlitwy jest jakby „ukrytym sercem” Ruchu, źródłem jego życia i mocy. Modlitwa bowiem musi stać się sprawą pierwszą w Ruchu, który chce służyć dziełu odnowy Kościoła i budowaniu Kościoła żywego. […] Dlatego powinno to stać się ambicją każdego rejonu i przejawem jego żywotności, aby mieć własne Oazy Modlitwy – pisze ks. Franciszek Blachnicki.

12 lutego Włodawa wraz z całym województwem lubelskim rozpoczęła upragnione ferie zimowe. Nie spędziliśmy jednak tych pierwszych dni wolnego, leżąc do góry brzuchem, o nie! Animatorzy szkolący się w Diecezjalnej Szkole Animatora zarzucili pomysł: Zrobimy Oazę Modlitwy? Ano zrobimy! I zrobiliśmy. Pierwszą w diecezji. Może 2016. jest rokiem, w którym wszystko zaczyna się na wschodzie?
Oaza Modlitwy, jak sama nazwa wskazuje, celuje w modlitwę. Zaczęliśmy się modlić w piątek wieczorem. Uczestniczyliśmy w Eucharystii i drodze krzyżowej wraz ze wspólnotą parafialną, a potem w klasztorze przeżyliśmy adorację, która wprowadzała nas w temat OM, a mianowicie w miłosierdzie. Nikt nie byłby w stanie zliczyć, ile razy to słowo pojawiało się podczas tych rekolekcji. Spotkania w grupach, 'krótkie' konferencje o.Bernarda, adoracja, wieczór uwielbienia - to wszystko miało na celu uświadomienie nam, jak wielką miłością zostaliśmy obdarowani przez Boga. Hasłem przewodnim stały się słowa o. Pelanowskiego przytoczone zaraz na samym początku: "Miłosierdzie to jest miłość, która kocha jeszcze raz." Najpełniej odkryliśmy tę tajemnicę w sakramencie pokuty i pojednania. Myślę, że nie ma osoby, która opuszczając klasztorne mury w niedzielę popołudniu nie czuła się szczęściarzem. Jak można inaczej, skoro Bóg jest Miłością? Jeszcze raz. I jeszcze raz.

tekst: Małgorzata Terlecka, zdjęcia: Maja Hernas


powrót