Parafia Świętego Ludwika we Włodawie


Bierz i czytaj

"Spełniam to, co mi zostało polecone, posłuszny przykazaniu Chrystusa mówiącego: "Badajcie Pisma" oraz: "Szukajcie, a znajdziecie"; bo nie chcę usłyszeć tego, co On powiedział Żydom: "Jesteście w błędzie, nie znając Pisma ani mocy Bożej". Apostoł Paweł napisał, że Chrystus jest mocą i mądrością Bożą; otóż ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy i mądrości Bożej. A zatem nieznajomość Pisma jest nieznajomością Chrystusa."

Te słowa Św. Hieronima zostały dobrze odczytane przez braci z Paulińskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Radość ze spotkania z Chrystusem Słowem jest tak wielka i wspaniała, że nie chcąc jej zatrzymywać tylko dla siebie bracia pragną dzielić się nią z innymi. Stąd pomysł, aby w formie ktrótkich komentarzy video dzielić sięradością, dzielić Słowem, dzielić się Jezusem. 

zobacz więcej

Po prostu...

Każdy z nas ma swoją niepowtarzalną historię. Życie każdego z nas jest intrygującą przygodą. Dzieląc się własnym doświadczeniem pomagamy innym w tworzeniu ich życia. W Roku Życia Konsekrowanego wsłuchiwaliśmy się w historię tych, którzy swoje życie złożyli w rękach Boga, aby być po prostu zakonnikami, paulinami. Po Prostu – Paulini o Powołaniu.

Cykl tych krótkich świadectw ma na celu uświadomić wszystkim, nie tylko tym powołanym do życia zakonnego, że szczęśliwe życie to takie, przez które idziemy zasłuchani w Słowo Dobrego Ojca. On każdemu z nas przygotował najlepszą drogę do Swojego domu, drogę do wiecznej radości, drogę do świętości...  

zobacz więcej

Raport Jasnogórski cz. V

Piąta debata z cyklu 'Raport jasnogórski 2016' odbyła się w niedzielę, 24 stycznia. Debata przebiegała pod hasłem: „Nowy człowiek w Chrystusie”. Podczas tego spotkania podjęto temat wad narodowych Polaków oraz przyrzeczeń zdobywania cnót, by stać się faktycznie nowym człowiekiem w Chrystusie – według słów Jasnogórskich Ślubów Narodu: „Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi. Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości. Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości, oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej”. Dyskutantami byli: abp Wacław Depo; s. Anna Bałchan; Marek Kamiński; Michał Lorenc; Adam Regiewicz. Debata tradycyjnie rozpoczęła się o godz. 18.30 w Sali Rycerskiej, a poprowadził ją Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta.

zobacz więcej

Raport Jasnogórski cz. IV

„Małżeństwo - sakrament wielki w Kościele” - to temat czwartej debaty, która w ramach cyklu Raport Jasnogórski 2016 odbyła się w niedzielę, 20 grudnia, w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Debaty te stanowią bezpośrednie przygotowanie wiernych do godnego przeżycia obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i 60-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Tym razem uczestnikami debaty byli: abp Henryk Hoser, biskup diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Episkopatu; prof. Janina Milewska-Duda i prof. Jan Tadeusz Duda, profesorowie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy; Dorota Chotecka i Radosław Pazura, aktorzy; Monika i Marcin Gajdowie, terapeuci rodzinni i rekolekcjoniści; ks. dr. hab. Zdzisław Struzik z Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego. Całość poprowadził Jan Pospieszalski, znany dziennikarz i publicysta.

zobacz więcej

Raport Jasnogórski cz. III

„Życie jest światłością ludzi” - to temat trzeciej debaty, która w ramach cyklu Raport Jasnogórski 2016 odbyła się 22 listopada w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Debaty te stanowią bezpośrednie przygotowanie wiernych do godnego przeżycia obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski i 60-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Tym razem dyskutantami w debacie jasnogórskiej byli: bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny i uczestnik Synodu o rodzinie, który odbywał się w Rzymie, o. Stanisław Jarosz, paulin, jeden z inicjatorów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego; Kaja Godek, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”; Małgorzata i Tomasz Terlikowscy, publicyści i Olgierd Pankiewicz, prawnik reprezentujący Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W dyskusji wziął udział również inż. Antoni Zięba, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Całość poprowadził Jan Pospieszalski, znany dziennikarz i publicysta.

zobacz więcej

Raport Jasnogórski cz. II

Druga debata z cyklu 'Raport jasnogórski 2016' miała miejsce w sobotę, 24 października na Jasnej Górze. Jest to nowa inicjatywa Zakonu Paulinów. Dziewięciomiesięczna modlitwa i towarzyszące jej dysputy jasnogórskie mają być przygotowaniem do przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski, przez refleksję nad treściami poszczególnych Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. autorstwa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Druga debata odbyła się pod hasłem: 'Naród wierny łasce'. Dyskutantami byli: bp Grzegorz Ryś, biskup pomoc. arch. krakowskiej; Agnieszka Porzezińska, polska dziennikarka i scenarzystka; Piotr Oszczanowski, historyk sztuki i ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. Całość poprowadził Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta.

zobacz więcej

Raport Jasnogórski cz. I

Pierwsza debata z cyklu „Raport jasnogórski 2016” miała miejsce w niedzielę, 27 września na Jasnej Górze. Jest to nowa inicjatywa Zakonu Paulinów. Dziewięciomiesięczna modlitwa i towarzyszące jej dysputy jasnogórskie mają być przygotowaniem do przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski, przez refleksję nad treściami poszczególnych Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. autorstwa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Pierwsza debata odbyła się pod hasłem: „Wierność Bogu, krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”. Jej prelegentami byli: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski; Anna Rastawicka, członkini Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu; Joanna Banasiuk ze Stowarzyszenia „Ordo Iuris”, doktor nauk prawnych i Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego. Całość poprowadził Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta.

zobacz więcej